Aktuální akce a novinky v nabídce

Stačí nám zanechat Váš e-mail a my Vás o tom budeme informovat.

Články

Články o třicetileté válce

Historie Plná Akce

V tomto článku se podíváme na dvě knihy, které mohou přijít vhod těm, kterým se nechce stále číst pouze odbornou literaturu a raději dají přednost dobrodružnému příběhu. I když jsem přesvědčen, že není nic lepšího, než studovat primární prameny a prožívat dobrodružství, která se ve skutečnosti stala, čas od času není na škodu zabrousit i do populární literatury. Období třicetileté války se ve svých románech věnuje žalostně málo autorů. Zatímco není nouze o kvalitní historické romány z prostředí antického světa, stejně jako z dvacátého století, 17. století je v daném ohledu pořád pozadu.

Celý článek

Logistika nebo ničení a loupení během třech desetiletí

Velikost armád během třicetileté války narostla do několikanásobných rozměrů oproti předchozím desetiletím. Jelikož armády byly tvořeny hlavně žoldáky, kromě vojáků se v armádě zdržovalo velké množství civilistů. Jednalo se primárně o rodiny žoldáků, o kurtizány a o řemeslníky. Jejich počet často převyšoval i počet samotných vojáků v armádě. Udržovat tak velké armády vyžadovalo značně vyspělejší organizaci, než jaké byly schopny tehdejší armády a jejich velitelé. Bez dostatečného zásobování byly armády často nuceny živit se nejen na nepřátelském území ale často i na území nezúčastněných stran nebo spojenců. Důsledky takového loupení a rabování se odehrávaly hned v několika rovinách.

Celý článek

Mužské pokrývky hlavy za třicetileté války

Pro muže i ženy v sedmnáctém století bylo společensky nepřijatelné pohybovat se mimo obydlí bez pokrývky hlavy. Co však nosili na hlavách vojáci během třicetileté války?

Celý článek

Bandalíry střelců v době třicetileté války

            Každý střelec vždy potřeboval s sebou nosit svou munici. Ať už používal luk či později kuši. Střely musel mít střelec při sobě v dostatečném množství. S příchodem palných zbraní v době vrcholného středověku však střelcům už nestačily jednoduché nádoby jako byly toulce. Každý střelec z palné zbraně musel mít s sebou nejen střely, tedy kule, ale také zásobu černého prachu pro odpálení zbraně. Před příchodem bandalírů musel střelec často složitě odhadovat přesnou dávku pro jeden výstřel z prachovnice. K tomu měl ještě jednoduchou nádobu, spíše řečeno váček, na kule.

Celý článek

Mužský oděv v době třicetileté války

Dnes běžně předpokládáme, že vojáci každé doby měli svůj specifický oděv, který se lišil od civilního. To je pravda jen částečně. Především v dobách, kdy neexistovalo profesionální vojsko, nemůžeme mluvit o typicky vojenském odění. V sedmnáctém století už ale existovaly profesionální armády. Například mnohé z pluků habsburské armády existovaly i dále po válce. Čím se tedy odlišoval oděv vojáka od oděvu civilisty? Pouze výzbrojí a vojenskou výstrojí (zbroj, bandalír s municí a základní výbavou). Vojáci během třicetileté války byli oblečení prakticky stejně jako civilisté. Jak tedy vypadal mužský civilní oděv v době třicetileté války?

Celý článek

Obuv v době třicetileté války

Boty jsou samozřejmě jednou z nejdůležitějších součástí oděvu. Je vždy třeba jim věnovat patřičnou pozornost. Obzvláště při rekonstrukci vojenského oděvu (dá-li se tak vůbec nazvat oblečení vojáků v sedmnáctém století), protože vojáci v době třicetileté války trávili na pochodech mnoho času. Jak vypadala obuv v sedmnáctém století?

<-- Originál boty ze sedmnáctého století. Nejběžnější typ s podpatkem a jazykem. Tato bota se zavazovala šňůrkou či mašlí. Nález pochází ze Stockbridge, Hampshire, UK.

Celý článek

Správné měření pro objednávku šitého zboží

V následujícím článku naleznete postup, jak se správně změřit pro objednávku šitého zboží z našeho e-shopu.

Celý článek

Správné měření chodidla pro objednávku

V tomto článku se dočtete, jakým způsobem správně měřit chodidlo pro případ objednávky bot z našeho internetového obchodu. Pokud všechny instrukce dodržíte, garantujeme Vám, že obuv, kterou od nás zakoupíte Vám bude sedět už napoprvé. I kdyby Vás však někde mírně tlačila, není problém nám ji s poznámkou zaslat zpět a my obuv ochotně poupravíme dle Vašich požadavků a na naše náklady. Vše pro spokojenost zákazníka.

Celý článek

Bitva na Bílé hoře

V roce 1618 začala série náboženských konfliktů známá jako třicetiletá válka. Českých dějin se týká hlavně její první část, tzv. česká válka. Snad nejdůležitější válečné utkání byla bitva na Bíle hoře u Prahy, která se odehrála 8. listopadu 1620. V článku se na ni podíváme blíž.

Celý článek

Mužský oděv v období třicetileté války

Každá éra historie měla svůj styl oblékání. Od relativně jednoduchých střihů raného středověku se postupně přes renesanci přecházelo až k složitější módě baroka. Jakýmsi předstupněm je odívání v čase třicetileté války.

Celý článek

Mušketa

V tomto článku se můžete dočíst něco nové o nejznámější palné zbrani raného novověku.

Celý článek

Chladné zbraně třicetileté války

Lidstvo bylo vždycky úspěšné ve vynalézání pomůcek k zabití toho druhého. V následujícím článku se blíže podíváme na základní chladné zbraně užívané v době třicetileté války.

Celý článek

Bohdan Chmelnický a Potopa

Jak povstání kozáků, tak napadnutí Rzeczpospolité Švédy bylo důležitým mezníkem v polské historii. V článku se dočtete oč vlastně šlo.

Celý článek

Co byla třicetiletá válka

Chcete se dozvědět více informací o třicetileté válce? V tomto článku naleznete stručný historický vývoj tohoto významného ozbrojeného konfliktu.

Celý článek

Kdo je pikenýr

Přečtěte si více informací o příslušnících pěchoty, kteří byli v boji vyzbrojeni píkou (kopím).

Celý článek

Kdo je mušketýr

Přečtěte si více informací o mušketýrech, jejichž název je odvozen od zbraně, kterou používali - muškety.

Celý článek