Aktuální akce a novinky v nabídce

Stačí nám zanechat Váš e-mail a my Vás o tom budeme informovat.

Historie Plná Akce

V tomto článku se podíváme na dvě knihy, které mohou přijít vhod těm, kterým se nechce stále číst pouze odbornou literaturu a raději dají přednost dobrodružnému příběhu. I když jsem přesvědčen, že není nic lepšího, než studovat primární prameny a prožívat dobrodružství, která se ve skutečnosti stala, čas od času není na škodu zabrousit i do populární literatury. Období třicetileté války se ve svých románech věnuje žalostně málo autorů. Zatímco není nouze o kvalitní historické romány z prostředí antického světa, stejně jako z dvacátého století, 17. století je v daném ohledu pořád pozadu.

Významným autorem, bojujícím proti tomuto trendu byl G.A. Henty. Jeho cílem bylo přiblížit jeho současníkům období třicetileté války. Autor tvořil na konci 19. století, ale jeho próza se i přesto dobře čte. Na svém kontě má desítky knih s dobrodružnou tématikou, z velmi odlišných časových období. Ve většině z nich se mu daří čtenáře upoutat od prvního okamžiku a nedovolit mu knihu odložit, dokud nezjistí, jak vše dopadlo. Navíc se autorovi daří budovat vztah mezi čtenářem a postavami. Sám jsem se mnohokrát přistihl, jak fandím určité postavě během zuřivé bitvy a bojím se, aby se jí náhodou něco nestalo.

V první knize (The Lion of the North) se autor zaměřuje na fázi války, ve které hlavní roli hrály švédské armády pod vedením Gustava Adolfa II. Časově se tedy děj dá ohraničit lety 1630-1635. Hlavní postavou je skotský důstojník Malcolm, který se zúčastní několika významných bitev z perspektivy švédské armády, přičemž sám rychle postupuje na kariérním žebříčku. Můžete se tedy těšit na Breitenfield, Nuremberg, Lützen či Nordlingen. Autor při popisu bitev čerpá z množství primárních i sekundárních zdrojů a jeho popis dokáže dobře ilustrovat a přiblížit skutečné dění na bojišti. Kromě švédského krále jsou v knize samozřejmě i Tilly, Valdštejn, Mansfeld a několik zajímavých vedlejších postav.

Druhá kniha (Won by the Sword) volně navazuje na předešlou novelu. Hlavní hrdina je opět Skot, tentokrát jménem Hector. Místo švédské armády je však nyní děj koncentrován do té Francouzské, což je logické, vzhledem k hlavní roli francouzských vojsk v této fázi konfliktu.

I když hlavní protagonisté konfliktu jsou již po smrti, konflikt je znovu oživen po vstupu Francie do války na straně protestantů po bitvě u Nordlingenu. Tato část třicetileté války je často považována za méně zajímavou, než první polovina konfliktu. Nemyslím si, že je to úplně spravedlivé, protože i v této části se dají najít mimořádně zajímavé osobnosti jako jsou Mazarin, Turenne, Condé či Torstensson. Autor sám demonstruje množství zajímavých aspektů, které se dají najít i v této fázi války. Především jeho popis rozdílných charakterů Turenna a Conea opravdu stojí za to.

Hlavní hrdina svádí kromě velkých bitev i malé osobní souboje, při nichž zachraňuje životy různých seniorů, či krásných dam. Samozřejmě bitvy ani teď nechybí a tak se můžeme těšit na Wittstock, Rocroi, či druhý Nordlingen.

Je nutno dodat, že knihy jsou určeny spíše pro mladší čtenáře, případně pro lidi, kteří se o toto období pouze začínají zajímat. Je však dost možné, že dokáží povzbudit k dalšímu bádání. Čtenářům, kteří se v tomto období dobře orientují, dokáže kniha poskytnout prostor pro odpočinek od čtení odborných textů.

Konečné hodnocení je tedy velmi pozitivní. Samozřejmě záleží právě na Vás, na co máte zrovna chuť. Jako člověk, který neustále čte množství odborných textů, jsem považoval tyto knihy za relaxaci a jistou dávku dobrodružství. Historická přesnost je i přesto vysoká, nejedná se tedy o nějakou jednoduchou slátaninu, ale o zcela komplexní příběh.

Nové edice obou knih jsou dostupné v anglickém jazyce například na stránkách Amazonu, kde se jejich ceny pohybují obvykle od 5 do 10 eur, v závislosti na konkrétní edici a na formátu knihy.

Zdroje

Henty, G. 2014. The Lion of the North, a Tale of the Times of Gustavus Adolphus. Heraklion Press. 142p.

Henty, G. 2015. Won by the sword: a Tale of the Thirty Years 'War. CreateSpace Independent Publishing Platform. 384 p.