Aktuální akce a novinky v nabídce

Stačí nám zanechat Váš e-mail a my Vás o tom budeme informovat.

Kdo je mušketýr

Přečtěte si více informací o mušketýrech, jejichž název je odvozen od zbraně, kterou používali - muškety.

Mušketýři se začali uplatňovat v armádách již koncem 16. století. Byli vyzbrojeni ručnicí (mušketou) s doutnákovým zámkem o váze 4 - 7 kg, ráže 10 - 20 mm. Dostřel muškety byl 200 - 300 metrů. Střelný prach nosili střelci v prachovnicích nebo v malých dřevěných pouzdrech, zavěšených na koženém pásu, takzvaném bandalíru. Doutnák nosili mušketýři ovinutý kolem ramene nebo krku. Bývali vyzbrojeni ještě kordem, častěji i dýkou. Nabíjení a střelba s mušketou byly dosti náročné. Mušketa se nabíjela zepředu vestoje dřevěným nabijákem. Pro střelbu bylo zapotřebí, aby se mušketa opřela do kovové nebo dřevěné vidlice. Střelný prach se zapaloval na pánvičce pomocí doutnákového zámku. Nabíjení a střelba na počátku třicetileté války obsahovala 99 poloh a 163 povelů, koncem války díky zlepšení zbraně již jen 43 poloh. V bojových podmínkách vypálil zručný střelec jednu ránu za 2 - 3 minuty.

Mušketýři tvořili při bitvě sestavu s pikenýry, kteří byli vyzbrojeni 6 metrů dlouhým kopím. Počátkem 17. století byl poměr pikenýrů a mušketýrů 120 ku 160 v jednom pěším praporci. Protože nabíjení muškety bylo značně zdlouhavé, získával se čas výměnou předních bojových sestav. První řada vypálila salvu z mušket, pak se rozdělila do dvou částí a každá z nich odešla do jedné strany bojového sevřeného útvaru znovu nabíjet muškety. Pak tento manévr postupně uskutečnily další řady. Tak byla zajištěna nepřetržitá palba bojové sestavy. Při útoku jezdectva nebo když se blížila nepřátelská bojová sestava na malou vzdálenost, ustoupili mušketýři za pikenýry, kteří byli vyzbrojeni pro boj zblízka.

 

Sestava mušketýrů a pikenýrů

Během třicetileté války se bojové sestavy měnily a jejich činnost zdokonalovala, přičemž bylo dosaženo maximálního využití palných zbraní a lidí. Díky dobrému výcviku a lehčím mušketám a učlenění do třech řad mohly pálit tři řady mušketýrů současně. Mušketýři se tak stali v průběhu třicetileté války rozhodující silou na bojišti.

V druhé polovině 17. století byl vynalezen křesadlový zámek a pušky s touto soustavou začaly postupně vytlačovat muškety. V 18. století již nahradily pušky s dlouhou hlavní, křesadlovým zámkem a měřidly zcela muškety a tím vymizeli i mušketýři.

 

Převzato z webu wikipedia, za poskytnutí textu děkujeme.